SME, 30. 8. 2004
Ulica slávnych nosov a pocta gýču
Cez víkend sa uskutoční už 24. ročník festivalu slovenského humoru a satiry Kremnické gagy.
Počas nasledujúceho víkendu bude Kremnica opäť patriť humoru a satire. Festival Kremnické gagy sa uskutoční už po dvadsiatyštvrtýkrát, tento ročník však prináša viacero noviniek. Jednou z nich je smerovanie Kremnice k pozícii hlavného mesta slovenského humoru. Aj preto organizátori označujú blížiaci sa ročník za prelomový. Okrem vystúpení divadelných súborov a hudobných skupín sľubujú veľké gýčové panoptikum, vytvorenie Akadémie humoru Slovenska, vznik uličky slávnych nosov a ďalšie novinky. O koncepcii festivalu sme sa porozprávali s jeho hlavným manažérom JÁNOM FAKLOM, ktorý sa k organizovaniu populárnej akcie vracia po dlhom čase. Mimochodom, pred dvadsiatimi troma rokmi ho s vtedajším Kremnickým divadlom v podzemí aj zakladal.
Ide tak nielen o najstarší, ale aj jediný humoristický festival, ktorý sa na Slovensku napriek rôznym ťažkostiam udržal dodnes. V čom vidíte túto neobvyklú zotrvačnosť?
„V neopakovateľnej symbióze starobylej Kremnice a ľudí, ktorí sa na svet pozerajú z iného uhla pohľadu. V tomto úžasnom prostredí sa vždy stretne zvláštne zoskupenie umelcov, divákov a organizátorov, ktorých humor neopustil ani napriek peripetiám doby. Kremnica má charizmu, ktorú humoristi prenášajú na návštevníkov festivalu, a táto je už asi zakódovaná aj v génoch domácich usporiadateľov, ktorí ju odovzdávajú ďalším generáciám."
Festival sa nerodil vo svojich začiatkoch jednoducho. S textami niektorých hier Kremnického divadla v podzemí ste mali problémy, napriek tomu bol humor v tom období vďačná záležitosť, lebo za každou vetou sa dal nájsť iný význam. Stratil túto šteklivú dvojzmyselnosť humor dneška úplne?
„Vtedy nás do značnej miery spájala akási tichá revolta voči režimu. Neboli sme žiadni hrdinovia, ale mali sme chuť povedať si prostredníctvom humoru a satiry svoj názor. Po roku 1989 si začal humor hľadať nové podoby a dnes sa mnohokrát presadzuje hlavne ten prvoplánový. Do Kremnice sme sa však vždy snažili dostať humor myšlienkovo bohatší, metaforickejší, ktorý si uťahuje z ľudskej hlúposti a zanechá v človeku aj nejaký odkaz."
Gagy začnú týmto ročníkom akýsi vnútorný prerod. Majú sa stať miľnikom, ktorý z Kremnice spraví mesto humoru?
„Áno, chceme Gagy zrevitalizovať, aj keď sa nám všetky plány ešte tohto roku realizovať nepodarilo. Akcie ako Ulička slávnych nosov - kde ako prvý osadíme reliéf Jula Satinského, múzeum gýča či vznik Akadémie humoru Slovenska majú vytvoriť nové tradície, pre ktoré sa do Kremnice oplatí za humorom prísť aj mimo konania festivalu."
Chcete z Kremnice urobiť festivalové centrum humoru Slovenska?
„Je len na Kremničanoch, či aj v budúcnosti budú mesto takto prezentovať. Zdá sa, že súčasné vedenie mesta tú ambíciu má."
Predstavte nám bližšie novinky, o ktoré sa na Gagoch budú zrejme fudia najviac zaujímať.
„Najdôležitejšou inováciou je vznik Akadémie humoru Slovenska, ktorej čestným prezidentom je Milan Lasica. Stano Radič, ako šéf programovej skupinky do nej pozval renomovaných humoristov a odborníkov na rôzne žánre, ktorí sledujú vývoj a tvorbu vo svojej kategórii a každoročne budú na Gagoch vyhodnocovať, čo sa za poslednú sezónu (teraz mimoriadne za dve) podarilo v niektorom žánri dosiahnuť."
Pribudnú aj nové ocenenia?
„Udeľovať sa bude Zlatý gunár, odvodený od jeho gágania. V silných žánroch môže byť ocenenie udelené aj dvom produkciám, oceníme aj najlepšiu produkciu festivalu a objav sezóny. Akadémia sa riadi svojím štatútom a nomináciami de faklo vytvára dramaturgiu festivalu."
SME, 30. 8. 2004
Do Kremnice prišlo nečakane málo gýčov
Kremnica už roky nezažila takú koncentráciu známych tvárí z oblasti humoru a satiry na svojej skromnej rozlohe ako počas posledného víkendu. V nezvyčajne preplnených uliciach mesta ste mohli vidieť Milana Lasicu, Elena Vacvalovú, Tomáša Janovica, Milana Markoviča, Kornela Foldváriho či Stana Štepku. Kde ste sa pohli, tam ste narazili na divadelnú či hudobnú scénu, alebo pouličnú zábavu.
Jednou z noviniek 24. ročníka festivalu humoru Kremnické gagy bolo 'otvorenie uličky slávnych nosov. Prvý reliéf na priestranstve za domom, kde žil skladateľ Ján Levoslav Bella, odhalili Júliusovi Satinskému. Kto iný mohol v tomto prípade potiahnuť za nitku ako Milan Lasica. „Kedykoľvek sa Julo zhora pozrie na toto nádvorie, bude vedieť, že na neho myslíme," dodal Lasica. Hlavný manažér festivalu Jano Fakla si nedal ujsť príležitosť a z archívu gagov vytiahol list Jula Satinského, ktorý napísal organizátorom v roku 1981. Sľuboval v ňom svoju účasť a porúčal sa svojsky: „S gagmi za mier." Vydarená nosná partia Satinského je dielom domáceho akademického sochára Karčiho Hogera. Postupne sem budú pribúdať nosy iných humoristov - pre Kremnicu to môže byť dalšia zaujímavá atrakcia.
V netradičnom panoptiku zas ožil gýč. Gýčové totiž nemusia byť iba predmety, ale aj správanie ľudí a oni samotní. Gýčový nápad Romana Vykysalého by tiež mal nájsť v Kremnici svoj stály priestor. Ťažko si dokážeme predstaviť, čo všetko sa v slovenských domácnostiach nachádza. Aspoň zlomok toho našiel miesto v galérii Archív. „Ak niečo z toho, čo tu vidíte, máte aj doma, treba sa zamyslieť," upozorňujú organizátori. Gýče môžu ľudia posielať do múzea počas celého roka. Roman Vykysalý bol v prvej fáze zbierky prekvapený, že mu neprichádzalo toľko exponátov, koľko čakal. Zrejme to spôsobil ostych alebo presvedčenie, že to, čo mám doma, nemôže byť gýč. Lebo jelene a trpaslíci sú už na gýč krátki.
Popri všetkých novinkách však medzi gagy patria stále najmä vystúpenia divadelných súborov. Tých mali diváci na výber desiatky. Vrcholom bol ako tradične pohár improvizácie, kde si cenu Zlatého gunára (udeľuje ho Akadémia humoru Slovenska na čele s Milanom Lasicom) zaslúžene odniesli chlapci zo spolku veselých šermiarov Cassanova. Hlavný dramaturg tohtoročného festivalu Stano Radič hovorí, že v Kremnici majú ambíciu prepojiť v budúcnosti dve sféry - profesionálnu a amatérsku do tej miery, ako bude možné.
Jednou z možností, ako to dosiahnuť, je, že akademici budú celoročne sledovať všetko zaujímavé, čo sa na poli humoru a satiry odohrá - vo všetkých žánroch humoru. Kremnica sa netají tým, že chce byť hlavným mestom slovenského humoru a časom aj známym medzinárodným festivalom.
Národná obroda, 27. 8. 2004
Kremnické gagy s nosom Jula Satinského
4. ročník humorného festivalu oživí udeľovanie Zlatých gunárov.
Ani usmoklené počasie nemôže pokaziť veselú náladu a nákazlivý smiech účastníkov najväčšieho domáceho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2004. Prvé zubaté výbuchy tohto tradičného podujatia ohlušia ulice starobylej Kremnice už dnes o 10.00 hodine a ich ozvena sa tu bude vznášať minimálne do nedele.
Azda najrecesistickejšou novinkou celej akcie je otvorenie uličky s originálnym Múrom nosov, na ktorý chcú organizátori pravidelne umiestňovať odtlačky čuchových orgánov slávnych humoristov. Prvým nosom, ktorý skrášli exteriér bývalého banského mesta, bude nezameniteľná pýcha tváre zosnulého herca, šoumena a satiriká Juliusa Satinského. „V Hollywoode majú ruky, no my sme vymysleli nosy, lebo nos je symbolom klauna a humorného divadelníka," uviedol pre Národnú Obrodu manažér podujatia Ján Fakla. Reliéf podobizne Júliusa Satinského primontujú na múr v sobotu večer. Postupne by k nemu mali pribúdať nosy ďalších populárnych komikov, rovnako žijúcich, ako aj zosnulých.
Nemenej zaujímavou atrakciou bude predajná výstava humorných diel známych karikaturistov. Milovníci dobrej nálady si tak budú môcť zo stredného Slovenska odniesť kresbičky od Danglára či Ľubomíra Kotrhu. Jedinou podmienkou bude súhlas autora a patričná protihodnota. Organizátori festivalu pripravili aj v rámci tejto expozície humornú absurditu - dražbu čistého papiera. Návštevník, ktorý zaň ponúkne najvyššiu sumu, však o nič nepríde, pretože po dražbe sa papier na chvíľu dostane do rúk víťaza akademickej súťaže o najlepšieho karikaturistu, a ten ho pokreslí.
Ďalším zaujímavým nápadom je Živé múzeum slovenského gýča, ktoré bude výsmechom komerčného a nevkusného životného štýlu niektorých našich domácností. „Budú tam rôzne predmety a suveníry, ktoré si ľudia odkladajú a vystavujú doma, ale aj zariadená izba s gýčovým nábytkom a kobercom prykrytým igelitom," prezradil Fakla. Na záver sa v nej uskutoční živé predstavenie s názvom Krstiny. Pôjde o hru, v ktorej sa rodina rozhodne pokrstiť svoje dieťa, no jej členovia si začnú čítať blahoprajné listy, telegramy, pozerať telenovelu, počúvať hudbu a jesť zákusky, pričom samotné dieťa si vôbec nevšimnú.
Najväčšou a najočakávanejšou novinkou 24. ročníka Kremnických gagov je udeľovanie cien Zlatý gunár. Podľa Faklu odborná porota bude rozhodovať o najkomickejších a naj smiešnejších dramatických dielach v troch základných kategóriách - Divadelné kolektívy, Jednotlivci a Médiá. Nominovaných je spolu 67 súborov, autorov a televíznych či rozhlasových produkcií. „Festival sme chceli poňať ako medzinárodný, na to však treba viac peňazí," poznamenal Fakla. Napriek tomu sa v Kremnici predstaví 250 účinkujúcich na troch odhalených a šiestich zastrešených pódiách. Chýbať nebudú ani tradiční hostia z Česká, a tak o zábavu núdza určite nebude.
Nový čas, 30. 8. 2004
Satinského nos vystavili v kremnici
Nevšedná atrakcia. V Kremnici v sobotu slávnostne odhalili reliéf nosa známeho slovenského humoristu Júliusa Satinského.
Jeho nos vytesaný do kameňa tak hrdo zdobí tzv. "Ulicu nosov". Všetko to spískali organizátori veľkolepej akcie Kremnické gagy a rovnako aj humoristi Milan lasica a Stano Radič. "Nos je najdôležitejším orgánom každého humoristu, preto sme sa rozhodli zvečniť túto časť ich tela týmto spôsobom", vysvetľoval zámer Stano Radič. Autorom reliéfu, ktorý ako prvý odhalili v kremnici neďaleko Štefánikovho námestia, je akademický sochár Jozef K. Höger.? Už teraz sa šepká, že ďalší vystavený nos bude pripomínať pamiatku hudobníka Jara Filipa.
Nový čas, 30. 8. 2004
Medzi trpaslíkmi aj mečiar na sušienkach
Desiatky gýčov na jednom mieste. Sochy z porcelánu, rybky, tanečnice, sadroví trpaslíci a iné „akože" umelecké výtvory.
Toto všetko ste si mohli cez víkend pozrieť v Kremnici. Najväčšiu pozornosť pútala líška s fajkou v papuli prezlečená za poľovníka. Pre politických fajnšmekrov nechýbal predseda HZDS Vladimír Mečiar ešte za čias svojej vlády na vrecúškach od kávy či sušienok. Toto všetko dopĺňala aj romantika - hodiny v tvare dvojsŕdc a svetielkujúca gondolierska loďka. „Líška je tým najväčším gýčom, aký som kedy v živote videla," hovorila s úsmevom Lenka Krošláková (14). |