tlač
27. ročník (2007) > napísali
Pravda, 7. 9. 2007
Do Kremnice chodím rád

čítať

Žurnál, 16. 8. 2007
Gagy sú posledný mohykán

čítať

Žurnál, 16. 8. 2007 - príloha
Kremnické gagy opäť plné humoru a satiry

čítať

Pravda, 31. 8. 2007
5 x 5 Kremnické gagy 25 vetami

čítať

Vo štvrtok sa začína Stredoeurópsky festival humoru a satiry
Kremnické gagy budú rozosmievať návštevníkov od štvrtka

BRATISLAVA 20. augusta (SITA) - V Kremnici bude od štvrtka vládnuť humor a satira. Odštartuje 27. ročník Stredoeurópskeho festivalu humoru a satiry - Kremnické gagy 2007. O zábavu sa postarajú okrem iných zahraniční hostia, napríklad hudobno-klaunská dvojica zo Švajčiarska Thomas & Lorenzo, klaun a kúzelník talianskeho pôvodu Carmelo z Paríža, nemecké bábkové divadlo pre deti i dospelých Habbe et Meik, maďarské zoskupenie hudobníkov Holyagcirkusz či divadelný Cirkus Sacra z Prahy. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ festivalu Ján Fakla, cudzie jazyky nebudú žiadnou prekážkou, pretože všetky zahraničné produkcie sú non-verbálne alebo ľahko zrozumiteľné.
Festival sa oficiálne začne odhalením zväčšenej repliky Zlatého gunára, ktorá sa stane ďalšou trvalou atrakciou mesta. V Uličke slávnych nosov pribudnú plastiky Jána Melkoviča a Kataríny Kolníkovej z Radošinského naivného divadla. Milan Markovič bude moderovať audiovizuálnu talkshow venovanú Františkovi Dibarborovi, ktorý je považovaný za kráľa slovenských paródií. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť i na osvedčené divadlá. Divadlo GUnaGU vystúpi s John & Yoko a Radošinské naivné divadlo s predstaveniami Chýbaš mi stále viac a Sedem hlavných hriechov.
Tohtoročný program nezabúda ani na tradičné súčasti festivalu - recitátorov, Pohár improvizácie, Múzeum gýča a výstavu karikatúr. Akadémia humoru Slovenska počas sobotňajšieho večerného "galaprogramu" vyhlási v deviatich kategóriách víťazov prestížnej ceny humoristov Zlatý gunár. Program festivalu myslí aj na deti. Vo výtvarno-divadelnej tvorivej dielni si budú môcť vyrobiť vlastnú maňušku. S vytvorenými postavičkami si zahrajú v predstavení, ktoré vymyslia až na festivale. Poľské divadlo Teatr Lalek Banialuka má pripravené prekvapenia tak pre deti, ako i dospelých v hre Žila raz stará žena sejúca mak. Tento ročník Kremnických gagov je výnimočný aj tým, že bude trvať štyri dni. Skončí sa v nedeľu 26. augusta.

20. 8. 2007 14:52:00 | Copyright © SITA 2007
Dnes sa začína Stredoeurópsky festival humoru a satiry
Na Kremnických gagoch vztýčia prezidentskú vlajku humoristov

BRATISLAVA 23. augusta (SITA) - V Kremnici bude od dnes viať vlajka prezidenta Akadémie humoru Slovenska, ktorú vztýčia o 17:00. Oficiálne tak otvoria 27. ročník Stredoeurópskeho festivalu humoru a satiry - Kremnické gagy 2007. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ festivalu Ján Fakla, na Štefánikovom námestí odhalia repliku prestížnej ceny Zlatý gunár, ktorú budú môcť obdivovať návštevníci mesta aj po skončení festivalu, pretože sa stane trvalou atrakciou.
Festival, ktorý potrvá do nedele, ponúka pestrý program. Návštevníci si môžu pozrieť hru Othello v podaní žilinského Bábkového divadla, s hrou Umri, skap a zdochni..!!! príde bratislavské Divadlo Skrat a s Malomeštiakovou svadbou Divadlo "A" & divadlo SHANTI. Divadlo GUnaGU vystúpi s John & Yoko a Radošinské naivné divadlo s predstaveniami Chýbaš mi stále viac a Sedem hlavných hriechov. Okrem divadelných predstavení sú pripravené hudobné vystúpenia skupín Sto múch, Punkreas, The red one, Zona A, Dorota Nvotová and band, Vrbovskí víťazi či Funny Fellows.
Akadémia humoru Slovenska počas sobotňajšieho večerného galaprogramu vyhlási víťazov prestížnej ceny humoristov Zlatý gunár. Ocenenie udelia v kategóriách divadelné inscenácie, kabarety a pohybové produkcie, hudobné diela a produkcie, pouličné produkcie a improvizácie, produkcie pre deti a umelecký prednes, karikatúry, fotografie a iné výtvarné diela, literárne a žurnalistické diela, zvukové a zvukovo-obrazové záznamy diel a výkonov. Zároveň odovzdajú cenu Trafená hus, ktorú dávajú za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane.

23. 8. 2007 8:40:00 | Copyright © SITA 2007
Otvorili festival humoru a satiry Kremnické gagy

Kremnica 23. augusta (TASR) V starobylej Kremnici dnes slávnostne otvorili 27. ročník Stredoeurópskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2007.
Na slávnostnom otvorení na nádvorí Mestského hradu sa zúčastnil predseda Národnej rady SR Pavol Paška, ktorý v Kremnici ukončil dnešnú pracovnú návštevu Banskobystrického kraja.
Kremnické gagy potrvajú štyri dni, o deň dlhšie ako v prechádzajúcich ročníkoch, až do nedele 26. augusta a budú skutočne stredoeurópske, povedal riaditeľ festivalu a jeden z jeho zakladateľov Ján Fakla. V tomto ročníku budú na nich dominovať špičkové zahraničné produkcie. Medzi najznámejšie patrí vynikajúca hudobno-klaunovská dvojica zo Švajčiarska Thomas & Lorenzo, ktorá vystúpi dnes večer i v piatok. Úspechy po Európe žne aj ďalší hosť, svetobežný kúzelník a klaun talianskeho pôvodu Carmelo z Paríža. Predstaví sa na viacerých scénach v centre mesta.
Okrem toho návštevníci uvidia vynikajúce nemecké bábkové divadlo pre deti i dospelých Habbe et Meik, maďarské zoskupenie hudobníkov Holyagcirkus s humorno-akustickou hrou bezdomovcov, ale aj poľský Teatr Lalek a Cirkus Sacra z Prahy. Cudzích jazykov sa vraj diváci nemusia báť, pretože všetky zahraničné produkcie sú prakticky nonverbálne, alebo ľahko zrozumiteľné, konštatoval riaditeľ Fakla.
Na festivale budú zastúpené všetky formy humoru a satiry, vystúpi približne 300 účinkujúcich jednotlivcov i kolektívov. Už pred začiatkom festivalu otvorili výstavy popredných slovenských karikaturistov Kornela Földváriho, Bohuša Perneckého, Petra Homolu, Dany Zacharovej, Ivana Popoviča a Alana Lesyka. V programe vystúpia humoristi, hudobné skupiny, divadlá malých javiskových foriem. Nebude chýbať Radošinské naivné divadlo s najnovšou hrou Sedem hlavných hriechov, Divadlo GUnaGU z Bratislavy, hudobné divadlo z Trenčína, Divadlo "A" & divadlo Shanti z Prievidze. Uskutoční sa i projekcia úspešných rozhlasových a televíznych relácií nominovaných Akadémiou humoru Slovenska na čele s prezidentom Milanom Markovičom na ocenenie Zlatý gunár. Zlatých gunárov odovzdajú v sobotu večer víťazom v ôsmich kategóriách a cenu Trafená hus "za niečo, nad čím aj humoristom zastane rozum". V Uličke slávnych nosov odhalia dva nové reliéfy nedávno zosnulých členov Radošinského naivného divadla Kataríny Kolníkovej a Jána Melkoviča.
Festival vyvrcholí v nedeľu 22. ročníkom súťaže trojčlenných družstiev na vyžrebovanú tému o Pohár improvizácie. Po prvý raz budú súťažiť aj karikaturisti.

23. 8. 2007 21:18:00 | Copyright © TASR 2007
Otvorením výstavy slovenských karikaturistov začal druhý deň Kremnických gagov

Kremnica 24. augusta (TASR) Vernisážou z tvorby popredných slovenských karikaturistov pokračuje dnes v Kremnici 27. ročník Stredoeurópskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2007.
Svoje karikatúry, ktoré sa vraj nedostali do tlače, prezentuje v tomto roku jubilujúci Kornel Földvári, ktorý nedávno oslávil 75. životné jubileum. Spolu s ním vystavujú Alan Lesyk, Dana Zacharová, Peter Homola, Bohuš Pernecký a Ivan Popovič.
Dnes sa začína aj projekcia nominovaných rozhlasových diel na prestížne ocenenie Zlatý gunár. Popoludní sa predstaví Divadlo SKRAT z Bratislavy, Detský divadelný súbor z Modry, Bábkový súbor Materinky zo Šale, pesničkár Peter Janků z Budmeríc a študenti Bábkarskej katedry Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Zo zahraničných účastníkov to bude Holyagcirkusz z Budapešti a svetový kúzelník, klaun a mím talianskeho pôvodu Carmelo z Paríža.
Podľa riaditeľa festivalu Jána Faklu už po druhý raz na tomto festivale vystúpi dvojica švajčiarskych hudobníkov z Teatro del Chiodo Thomas & Lorenzo, ktorá vzbudila už vo svojom prvom vystúpení zaslúženú pozornosť návštevníkov. Vystúpenie pod názvom Smoking Chopin je vlastne koncertom klasickej hudby v podaní vynikajúcich hudobníkov, ktorým však prekvapivo nechýba veľký zmysel pre humor. Na festivale, ktorý potrvá do nedele, vystúpi dovedna približne 300 účastníkov z ôsmich krajín Európy.

Copyright © TASR 2007
Kremnické gagy dnes pokračujú tretím dňom

Bohatým programom na viacerých scénach pokračuje dnes v Kremnici 27. Stredoeurópsky festival humoru satiry Kremnické gagy 2007.
V programe pre deti sa už predstavili študenti Bábkarskej katedry Vysokej školy múzických umení Bratislava, Bábkový súbor Materinky zo Šale a Dezorzovolútkové divadlo z Bratislavy. Popoludní sa návštevníci tešia na dvojicu klaunov Hebbet et Meik z Nemecka, ktorá má množstvo ocenení z rôznych európskych festivalov. Opätovne vystúpi aj svetový kúzelník talianskeho pôvodu Carmelo z Paríža. Uskutoční sa aj audiovizuálna talkshow Milana Markoviča a Milana Lasicu o hercovi Františkovi Dibarborovi. Radošinské naivné divadlo prišlo na festival s najnovšou hrou Sedem hlavných hriechov a Divadlo "A" & Shanti z Prievidze s divadelnou groteskou Bertholda Brechta Malomeštiakova svadba, v úprave a réžii Jozefa Krasulu. Dnešný deň vyvrcholí večerným vyhlásením laureátov prestížnych ocenení Zlatý gunár. Členovia Akadémie humoru a satiry nominovali na toto ocenenie za výkony a diela vyše 60 jednotlivcov a kolektívov v deviatich oblastiach. Z divadelných inscenácií je to napríklad hra Stanislava Štepku Stvorenie sveta v podaní Radošinského naivného divadla. Nominované je aj Divadlo GunaGu z Bratislavy, Divadelný súbor Hľadanie z Tlmáč, Hudobné divadlo z Trenčína, Bábkové divadlo zo Žiliny a ďalšie.
Z hudobných skupín sú to Náhodní pocestní z Martina-Vrútok, Pankreas z Moldavy nad Bodvou, Sto múch z Banskej Bystrice, S. R. O. z Martina, HOW!NO!CUC z Martina a iné. Z karikaturistov akadémia na ocenenie navrhuje Petra Homolu z Prievidze, Bohuša Perneckého z Piešťan, Danku Zacharovú, Ivana Popoviča a Alana Lesyka z Bratislavy. Ocenení budú aj autori literárnych a zvukových diel i recitátori. Na Cenu Stana Radiča Za objav roka nominovali bývalého dlhoročného dramaturga festivalu Rada Baťa z Trendu, za analytické myslenie s prvkami modernej satiry, Imre Kutňasa z Rádia Expres za originálne námety a improvizáciu v relácii Dovi-Dopo a publicistu Egona Altera za kritiku gýčovitej tvorby formou 13 odpovedí pre Igora Timka.
Na zvláštnu cenu Trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane, je nominovaný neznámy páchateľ za kocúrkovské vymáhanie koncesionárskych poplatkov.

25. 8. 2007 13:19:40 | TASR
Na Kremnických gagoch odovzdávali Zlatých gunárov

Bratislavské divadlo GUnaGU získalo na Kremnických gagoch v divadelnej kategórii ocenenie Zlatý gunár za predstavenie John and Yoko. Autorkou hry je herečka Oľga Belešová, ktorá si v ňom zahrala so svojím manželom Masahikom Shirakim. Moderovanie slávnostného odovzdávania Zlatých gunárov na 27. ročníku Stredoeurópskeho festivalu humoru a satiry - Kremnické gagy mala na starosti samotná Belešová. Na pódiu hrala nevestu, ktorú uniesli zo svadobnej hostiny. Manžel ju našiel až vo chvíli, keď boli známi noví majitelia Zlatých gunárov.
Spomedzi pesničkárov si ho v sobotu v noci odniesol počas galaprogramu Ivo "Had" Weiss z Bratislavy, za hudobné skupiny Sto múch z Banskej Bystrice. Akadémia humoru Slovenska, ktorá rozhodovala o víťazoch Zlatých gunárov, ocenila v kategórii produkcie pre deti bratislavské Divadlo LUDUS za predstavenie Čierno-biele srdce Charlieho Chaplina od Kamila Žišku. V umeleckom prednese zabodoval Peter Hort z Novej Dubnice. V karikatúre uspela Danka Zacharová. V kategórii zvukových diel zvíťazila rozhlasová relácia Podvod. Akademici udelili cenu aj televíznemu hranému filmu Zima kúzelníkov. Milan Lasica dostal Zlatého gunára za svoju rubriku Bodka Milana Lasicu v týždenníku .týždeň.
Pri udeľovaní Zlatých gunárov triumfovala literatúra. Akadémia humoru Slovenska dala cenu všetkým siedmim nominovaným dielam. Spisovateľ Tomáš Janovic povedal, že ocenenie si zaslúžia všetky diela, pretože zaručujú kvalitu. Získali ho Karol Horváth za knihu Karol 3D Horváth, Viliam Klimáček za Námestie kozmonautov, Peter Krištúfek a Dado Nagy za Rotu pomalého nasadenia. Silvester Lavrík porotcov presvedčil knižkou Perokresba, Jakub Nvota a Kamil Žiška dielom Piano revue. Ján Štrasser uspel s knihou Staré železo a Adela Banášová a Matej "Sajfa" Cifra dostali cenu za knihu Veci, o ktorých viete pomerne málo.
Zvláštnou cenou Akadémie humoru Slovenska je Trafená hus, ktorú humoristi dávajú za niečo, nad čím aj im samotným rozum zastane. Tento rok ju prisúdili neznámemu páchateľovi za kocúrkovské vymáhanie koncesionárskych poplatkov. Iveta Radičová už tradične vyhlásila víťazov Ceny Stana Radiča za objav roka. Za originálne námety a improvizáciu v rozhlasovej relácii Dovi-Dopo ju získal Imre Kutňas. Radičovu cenu si odniesli aj Adela Banášová s Matejom "Sajfom" Cifrom za svoju literárnu prvotinu.
Stovky návštevníkov festivalového galavečera okrem iných zabávali klaun z Paríža Carmelo, ktorý predviedol svoje kúzelnícke triky, či hudobné zoskupenie Bratislava Hot Serenaders.
Pohárom improvizácie, ktorý je považovaný medzi humoristami i divákmi za kráľovskú disciplínu, vyvrcholil dnes v Kremnici štvordňový Stredoeurópsky festival humoru a satiry Kremnické gagy 2007.
Pohár improvizácie, v ktorom na vylosované témy súťažili trojčlenné družstvá, získalo družstvo Štúdia pantomímy Kasprzyk z Liptovského Mikuláša, ktoré vedie popredný slovenský mím Miroslav Kasprzyk. Po prvý raz sa na festivale uskutočnil aj Pohár improvizácie karikaturistov. Tí zasa na vylosované námety mali do piatich minút nakresliť vtipný obrázok. V tejto disciplíne zvíťazila Dana Zacharová.
Návštevnosť na tomto už 27. ročníku Kremnických gagov bola podľa slov riaditeľa festivalu Jána Faklu rekordná. Jednotlivé predstavenia na desiatich scénach, počas štyroch dní, videlo viac než desaťtisíc návštevníkov. Dovedna sa na festivale predstavilo približne 300 účinkujúcich z ôsmich krajín Európy. Akadémia humoru Slovenska (AHS) na ňom odovzdala 14 prestížnych cien za vynikajúce diela a výkony v oblasti humoru a satiry.
Medzi pravidelných návštevníkov festivalu, ale aj účinkujúcich, patria humoristi Rastislav Piško a Ján Grexa. Piško chodí na gagy nielen kvôli bohatému a pestrému programu, ale aj stretnutiam s priateľmi a ľuďmi, čo majú radi humor. Grexa považuje gagy za lepšie vraj ako "gagot" nemenovaných "gunárov" v Bratislave a na celom Slovensku. Hudobník a člen AHS Ľubomír Belák má na festivale rád nielen pestré vystúpenia, ale predovšetkým vníma synergiu skutočne ľudských prejavov, sústredených na jednom mieste v rovnakom čase.

26. 8. 2007 0:57:00 | SITA, TASR, ks
Do uličky slávnych nosov pribudli Katarína Kolníková a Ján Melkovič
Kremnica štyri dni závislá na humore

Festival humoru Kremnické gagy sa predĺžil na štyri dnia vstúpil do stredoeurópskeho priestoru. Slogan festivalu - Pravda víťazí, bolo cítiť z každej časti mesta. (Slogan znel spravne: Sranda víťazí! Pozn. monitoringu).

KREMNICA. Záver leta pôsobí zvyčajne nostalgicky, v Kremnici však nástup jesene úspešne odháňajú už 27 rokov za pomoci humoru. Kremnické gagy trvali po prvýkrát štyri dni, ktoré boli nabité divadelnými predstaveniami, hudobnou produkciou, výstavami, či stretnutiami humoristov a literátov.
Do (h)úmoru pracovala pod taktovkou Milana Markoviča aj Akadémia humoru Slovenska a festival sa úspešne rozrástol do stredoeurópskej polohy. Zatiaľ v podobe humoristických produkcií z ôsmich krajín Európy.
Riaditeľ festivalu Ján Fakla sa netají tým, že v ďalších rokoch by chceli robiť festival európsky a nie je vôbec vylúčené humorné ťaženie na zvyšok sveta.

Napudrovaný nos Katky Kolníkovej
K Satinskému, Radičovi, Kochanskému, Filipovi a Kubalovi pribudli do Uličky slávnych nosov ďalšie dve osobnosti zo sveta humoru. Voľba padla na Radošincov Katarínu Kolníkovú a Jána Melkoviča, so stvárnením ich nosov sa pohral kremnický výtvarník Jozef Karči Höger. Zatiaľ čo typický nos Jána Melkoviča mu išiel ako po masle, s malým noštekom Kataríny Kolníkovej sa poriadne natrápil.
„Prelúskal som stovky fotografií, takmer dokončenú prácu som štyrikrát zhodil, podarila sa mi až na piatykrát. Nechcel som ublížiť osobnosti, ktorú si mimoriadne vážim. Lebo pánu Bohu sa podarili iba štyri veci – jar, kone a Katka Kolníková,“ tvrdí Karči Höger.
Nechýbala celá radošinská rodina, ktorá poslala svojim bývalým kolegom do neba pesničku Chýbaš mi stále viac.
„Katka milovala, keď jej pred predstavením kolegyne pudrovali nos,“ uviedol Stanislav Štepka. Milý obrad si neodpustili ani na teraz a nos herečky prepudrovali zrejme naposledy.

Gratulanti do krajiny Tomášovo
Nerozlučná dvojica festivalu Tomáš Janovic a Kornel Födvári oslávili na gagoch svoje životné jubileá síce s oneskorením, zato s patričnou dávkou nápadov. Zatiaľ čo Földvári dostal namiesto kytice do daru výstavu karikaturistov, kabaretný večer pre Tomáša Janovica sa niesol v duchu netradičných gratulácií kolegov od pera.
Pavol Vilikovský ich napríklad uplietol z imaginárnych vyznaní svetových autorov. Tak Lev Nikolajevič Tolstoj poslal Tomášovi Janovicovi takýto odkaz: „Keby aforizmy Janovica poznala Anna Karenina, neskočila by pod vlak, ale vydala sa za Lenina“.
Originálny tromf vytiahla aj spisovateľka Daniela Kapitáňová, ktorá svet preniesla do iluzórnej krajiny Tomášovo, kde obyvatelia od rána do večera čítajú a keď nečítajú, tak o prečítanom diskutujú. Do krajiny, kde neexistujú pojmy kardiológia, urológia a diabetológia, ale nahradili ich víno, ženy a spev. A ak predsa len príde tá s kosou, prečíta si aforizmy obyvateľov Tomášova. Aby vedela, že je tu niečo, čo prežije.

Zatvorené dvere a bezvýznamné osobnosti
Humor nepatril v Kremnici iba na divadelné dosky a hudobné scény. Naplno žil aj v uliciach mesta a každý k nemu mohol prispieť, ako len uznal za vhodné. Knižnica teda pozývala na deň zatvorených dverí, divadelník Roman Slanina zase vymyslel autogramiádu bezvýznamných osobností. Tie robili pri podpisoch poriadne prieky. Niektoré z nich si vyhradili právo podpisov na sadry, iní na prsné bradavky a časť z nich žiadala za podpis honorár. V originálnej spovednici ste si mohli vypočuť spoveď farára a ak bolo treba, na chvíľu vám sťali hlavu.
Počas štyroch dní pre bláznivé nápady žiadne hranice neexistovali. Čím viac ich autori prekročili, tým mali väčší ohlas. A tak si mohli Peter Janků a Imre Kutňas nanovo podať Ficove prvé máje a okrem tradičných transparentov s heslami ponúknuť úradu vlády vlajky s nápismi Mier a sloboda Baskicku, či Zdravie Červeným Khmérom.

Rozdvojená trafená hus
Vyvrcholením Gagov bolo už tradične udeľovanie prestížnych ocenení Zlatý gunár, ale aj anticeny Trafená hus. Moderovala ho Oľga Belešová v úlohe unesenej nevesty. Chvíľu to mala zložité aj preto, že musela zahrať rozdvojenú osobnosť.
V kategórii divadelných inscenácií a kabaretov si totiž Zlatého gunára odnieslo práve GUnaGu za hru John &Yoko, ktorej autorkou je Belešová s manželom Masahikom. Anticenu Trafenú hus si odniesol neznámy páchateľ za kocúrkovské vymáhanie koncesionárskych poplatkov.

Kveta Fajčíková
Nad gagmi zaveje: Sranda víťazí

Kremnické gagy 2007 budú oproti ostatným ročníkom rozšírené. V minulých rokoch dvojdňový festival humoru a satiry, ktorý vrcholil divadelnými improvizáciami v tretí deň na obed, sa začne už vo štvrtok 23. augusta podvečer. A aj nedeľa tento raz ponúkne viacero programov.
"Rozhodli sme sa rozšíriť festival, pretože je veľký záujem o jednotlivé predstavenia. A my chceme, aby ľudia videli, čo chcú," hovorí riaditeľ prehliadky Ján Fakla. "Zároveň príde viac účinkujúcich zo zahraničia ako v minulosti. Kremnické gagy sa rozťahujú do západnej Európy a prinesú predstavenia zo Švajčiarska, Nemecka či Francúzska. A keďže od 27. ročníka pribúdajú v ponuke tieto programy, niektoré z nich uvedieme aj viac ráz," pokračuje.
Kremnické gagy sa vrátane galérií s výstavami karikaturistov odohrajú na dvanástich scénach. Približne polovica predstavení je stále zadarmo. A mnohé programy sú venované deťom. S nimi chcú organizátori ponúknuť festival, ktorý možno prežiť priam rodinne.
"Najviac sa teším na vystúpenia švajčiarskych hudobníkov Thomasa a Lorenza, ktorým s programom pomáhali hoci svetoví cirkusoví klauni, a na predstavenie sardínskeho kúzelníka Carmela, ktorý žije v Paríži. A láka ma divadelná groteska podľa Bertolta Brechta Malomeštiakova svadba," voľká si Ján Fakla. Prievidzské súbory A a Shanti s groteskou zvíťazili na celoslovenskej súťaži alternatívneho divadla Levoča 2007. "Chcel by som tiež počuť kapelu 100 múch. Priletia z Banskej Bystrice," pokračuje Fakla.
Nad kremnickým hradom prvý raz zaveje vlajka prezidenta Akadémie humoru Slovenska - s heslom "Sranda víťazí" - a prezident sa rozloží na hrade. Milan Markovič je vo funkcii na prehliadke prvý raz. A pošťastí sa mu aj o rok, keďže volebné obdobie je dvojročné.
Vrcholom - de iure - aj 27. ročníka festivalu humoru a satiry bude vyhlásenie držiteľov ocenení Zlatý gunár a Trafená hus za uplynulý rok. O víťazoch rozhodujú členovia Akadémie humoru Slovenska. Kým Zlatý gunár je ocenenie za vedomý prínos, Trafená hus poputuje už tretí raz najväčšej trápnosti, absurdite či gýču.
Ocenenia odovzdajú na scéne pod hradom, hosťom bude kúzelník Carmelo, moderátorkou herečka Oľga Belešová. A pred programom vystúpi Milan Lasica s orchestrom Bratislava Hot Serenaders. "Na scénu pod hradom si tento raz treba kúpiť vstupenky. Opäť preto, že chceme, aby každý videl, čo chce. A aj preto, aby sa festival s účinkujúcimi zo zahraničia neprepadol do strát," vysvetľuje Ján Fakla.
A typické črty festivalu sa nemenia. Aj tento rok, ako pravidelne od roku 2004, zanechá po sebe prehliadka stopu napríklad v Uličke slávnych nosov. Tento rok pribudnú na nádvorí Múzea gýču umelecké reliéfy tvárí Kataríny Kolníkovej a Jána Melkoviča. Dve postavy Radošinského naivného divadla rozšíria galériu nositeľov humoru na Slovensku. V jednom zo zákutí Kremnice sú zatiaľ inštalované plastiky, ktoré pripomínajú Júliusa Satinského, Jara Filipa, Viktora Kubala, Mariána Kochanského a Stana Radiča. Práve Radič navrhol spomínať cez nosy, lebo podľa neho musí mať dobrý humorista dobrý nos.
"Katarínu Kolníkovú a Jána Melkoviča sme vybrali preto, že si ich ceníme ako výrazné osobnosti, ktoré zanechali stopu v humore na Slovensku. A, samozrejme, je nám za nimi ľúto," vysvetľuje Ján Fakla. "Na budúci rok uvažujeme pridať reliéf Františka Dibarboru. Často sa naňho zabúda, ale už tento rok ho predstavia Milan Markovič s Milanom Lasicom v audiovizuálnej talkšou," dopĺňa.

Juraj Fellegi, Pravda
5 minút s prezidentom Akadémie humoru Milanom Markovičom
Dobrý humor stále žije

* Na prehliadke Kremnické gagy, ktorá sa dnes začína, sa prvý raz zúčastníte aj v role prezidenta Akadémie humoru Slovenska. Aký je prínos festivalu humoru a satiry?
Pomáha, aby sme nezabudli, ako má dobrý humor vyzerať a aké rozličné podoby môže mať. Aby sme sa presvedčili, že dobrý humor stále žije.
* Zmení sa vaše vystupovanie a program?
Ak chcete vedieť, či vo funkcii neosprostiem ako väčšina kedysi normálnych a neskôr demokraticky zvolených, tak vás ubezpečujem, že sa to nedá stihnúť. Aktívnym prezidentom som len počas festivalu. Potom prechádzam do štádia prezidenta driemajúceho, do najbližšieho festivalu takmer nečinného, takže neškodného.
* Ktoré programy prehliadky ako aktívny prezident určite navštívite?
Najviac sa, samozrejme, teším na svoje predstavenia. Verím v silu večera s názvom Jeden z tých, čo neodídu. Po Viktorovi Kubalovi, ktorého sme predstavili vlani, je na rade František Dibarbora. Verím, že sa bude páčiť. A ešte mi prischol scenár a réžia galavečera s udeľovaním ocenení, kde sa najviac teším na Oľgu Belešovú ako moderátorku.
* Medzi vaše predstavenia však tradične patrí aj moderovanie Pohára improvizácie. Ako vníma humorista, že musí glosovať vystupovanie iných, ktorí sa snažia byť vtipní?
Je to dosť tenký ľad. Moderátor je súčasťou scény, je použiteľný súťažiacimi, ale zároveň by mal všeličo ustrážiť a komentovať to, o čom si myslí, že divák potrebuje. Takže je to vlastne improvizácia na druhú.

Pravda, 23.08.2007
Aj za vytrvalosť ocenili Janovica Kremnické gagy

Aj za vytrvalosť ocenili Janovica Kremnické gagyKREMNICA - Aj Deň zatvorených dverí mohli zažiť, aj podpisy v stánku s označením Autogramiáda bezvýznamných osobností mohli získať návštevníci Kremnických gagov 2007. Stredoeurópsky festival humoru a satiry trval vo svojom 27. ročníku prvý raz štyri dni. Skončil sa včera popoludní.„Hovorte mi PÍ," glosoval Milan Markovič, keď ho súťažiaci v Pohári improvizácie, ktorý prehliadku v nedeľu na obed prakticky uzatvára, zapojili do dvojminútovej etudy otázkou: „Aké mášIQ?" Odpoveď prezidenta Akadémie humoru Slovenska znela: „3,14." Hoci slabšíako v minulých ročníkoch, Pohár improvizácie opäť prekonal teoretický vrchol Kremnických gagov. Odovzdávanie ocenení Zlatý gunár a Trafená hus za sezónu 2006/2007 stroskotalo na nadbytku trápnosti, ktorá sa vydáva za humor. S pribúdajúcim časom a programom naťahujúcim sa do chladnúcej noci prichádzalo už len trápenie. „Inak - ďakujem pekne," povedala vlastným hlasom Oľga Belešová, keďzískala Zlatého gunára v kategórii divadelné inscenácie, kabarety a pohybové produkcie za predstavenie John a Yoko divadla GU na GU. Belešová večer moderovala v štýle „pipeniek", ktorý zvláda bravúrne. Akademik Tomáš Janovic musel zase vysvetliť, prečo zúročili nominácie v kategórii Literárne a žurnalistické diela - literatúra všetci nominovaní. „V atletike sa to stať nemôže, v literatúre pretrhlo cieľovú pásku všetkých sedem naraz," povedal. A Janovic dostal Zlatého gunára k narodeninám. „Za vytrvalý a napriek tomu nespochybniteľný prínos slovenskému humoru," sprevádzal Milan Markovič tepanú plastiku do rúk aforistu. Sedemdesiatku dosiahol Janovic v máji a Kremnické gagy mu v sobotu popoludní venovali Večer pre Tomáša Janovica alebo Piano Revue špeciál. Kamil Žiška a Jakub Nvota upravili aj piesne Lasicu, Satinského a Filipa, gratulovať pozvali napríklad Danielu Kapitáňovú či Kornela Főldváriho. A keď Pavel Vilikovský čítal zdravice hoci od Hemingwaya či Hviezdoslava, festivalový klub Labyrint burácal smiechom aj potleskom.***Kto získal ocenenia Zlatý gunár a Trafená husDivadelné inscenácie, Divadlo GU na GU Bratislava: kabarety a pohybové produkcie Oľga Belešová: John a Yoko Hudobné diela a produkcie - pesničkári Ivo „Had" Weiss, Bratislava Hudobné diela a produkcie - hudobné skupiny Sto múch, Banská Bystrica Pohár improvizácie Štúdio Kasprzyk, Liptovský Mikuláš Produkcie pre deti Divadlo LUDUS, Bratislava: Kamil Žiška: Čierno-biele srdce Charlieho Chaplina Umelecký prednes Peter Hort, Nová Dubnica: Michail Zoščenko: Aristokratka Karikatúry Dana Zacharová, Bratislava Literárne diela Karol Horváth: Karol 3D Horváth / L.C.A. Viliam Klimáček: Námestie kozmonautov / L.C.A. Peter Krištúfek - Dado Nagy: Rota pomalého nasadenia / L.C.A. Silvester Lavrík: Perokresba / L.C.A. Jakub Nvota - Kamil Žiška: Piano Revue / FO ART Ján Štrasser: Staré železo / Albert Marenčin, Vydavateľstvo PT, Adela Banášová - Matej „Sajfa" Cifra: Veci, o ktorých viete pomerne málo / KelionŽurnalistické diela Milan Lasica: Bodka Milana Lasicu / týždeň Zvukové diela L. Ferenc, M. Markovič, H. Nedvěd: Podvod -cyklická rozhlasová relácia v SRo Zvukovo-obrazové diela animovaný film: I. Popovič a D. Popovič: Channel X, Osvetové centrum, Bratislava hraný film: J. Puškáš, Dušan Trančík: Zima kúzelníkov, Slovenská televízia, Bratislava Cena Stana Radiča za objav roka Imre Kutňas, Rádio Expres Adela Banášová - Matej „Sajfa" Cifra (za knihu Veci, o ktorých viete pomerne málo / Kelion) Trafená hus Neznámemu páchateľovi za kocúrkovské vymáhanie koncesionárskych poplatkovFoto popis| Ocenenie si z Kremnických gagov odniesli aj Oľga Belešová, Matej „Sajfa" Cifra a Adela Banášová.
FOTO: SITA/TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Juraj Fellegi, Pravda, 27.08.2007
ADELA so SAJFOM získali cenný skalp
KONKUROVALI LASICOVI

KNIŽNÁ prvotina Adely Banášovej a Mateja Sajfu Cifru dostala prvé dve ocenenia. Na tohtoročnom festivale humoru a satiry Kremnické gagy sa zaradili medzi Milana Lasicu, Milana Markoviča či Viliama Klimáčka. Absurdný humor v podaní ostrieľaných moderátorov sa stretol s veľkým záujmom humoristov. Ich knižka s názvom Veci, o ktorých viete pomerne málo sa dokonca uchádzala o hlavnú cenu v kategórii humoristickej literatúry. Napokon aj úspešne! Komisia sa totiž rozhodla rozdeliť prvé miesto medzi viacerých autorov. Ocenenie si tak budú požičiavať okrem Adely so Sajfom aj Viliam Klimáček, Ján Štrasser, Peter Krištúfek či Karol Horváth. „Obaja si vážime najmä osobné uznanie od Ivety Radičovej a Tomáša Janovica,“ povedala Adela Banášová, ktorá na slávnosti neskryla trému. „Ľudia sa počas nášho čítania dobre bavili, a to je pre nás úspech. To bol správny spôsob, ako naše mladé funradiovské duše povzbudiť,“ dodala. Moderátorská dvojica získala aj Cenu Stana Radiča za objav roka.
Ani tento rok neobišli naprázdno dvaja slávni Milanovia – Lasica a Markovič. Prvý zvíťazil v kategórii žurnalistika a druhý za zvukové dielo za cyklickú reláciu s Honzom Nedvědom.

VLADIMÍR KROUPA, Plus jeden deň, 28.8.2007
SRo: Slovenský rozhlas ocenený za humor

BRATISLAVA 27. augusta - Na Stredoeurópskom festivale humoru a satiry Kremnické gagy 2007, ktorý sa konal uplynulý víkend v Kremnici, získal SRo hneď štyri ocenenia, štyroch Zlatých gunárov za zvukové dielo a za humoristickú literatúru.
V kategórii zvukových diel bola ocenená cyklická humoristická relácia Podvod, vysielaná na Rádiu Slovensko. Autormi relácie sú Milan Markovič, ktorý je zároveň aj prezidentom festivalovej Slovenskej akadémie humoru, Honza Nedvěd a Ľudo Ferenc. Nominovaná bola aj cyklická talk show Pálenica Borisa Filana, vysielaná na Rádiu Slovensko.
V kategórii humoristická literatúra získali prvú cenu hneď traja rozhlasoví pracovníci. Karol Horváth, moderátor Rádia Devín, za zbierku poviedok Karol 3D Horváth. Riaditeľ Rádia Devín Silvester Lavrík za zbierku próz Perokresba. Dado Nagy, ktorý pripravuje a moderuje reláciu Literárna revue na Rádiu Slovensko, získal ocenenie spolu s Petrom Krištúfkom za dielo Rota pomalého nasadenia.
K tomu, ako je to v súčasnosti s postavením humoru v SRo sa vyjadril riaditeľ Rádia Devín, Silvester Lavrík: „humor v SRo sa nekončí, ´riadna sranda´ sa začína vážne až teraz, keď hrozí, že budeme musieť odísť z vysielania VKV.“

rs;nr
Gagy vyvrcholili

KREMNICA - Pohárom improvizácie, ktorý je považovaný medzi humoristami i divákmi za kráľovskú disciplínu, vyvrcholil včera štvordňový Stredoeurópsky festival humoru a satiry Kremnické gagy 2007.

Nový čas: 27.8.2007