tlač
ulička nosov > Stano Radič a Jaro Filip
Vernisáž v Uličke slávnych nosov 24. augusta 2005 bola súčasne aj otvorením 25. festivalu humoru Kremnické gagy 2005. Pesničky a skladby Jara Filipa hrala a spievala domáca hudobná skupina Regiment instrument. Ulička slávnych nosov „praskala vo švíkoch“. Na prvé podujatie festivalu sa prišlo pozrieť veľké množstvo účastníkov festivalu a hostí.
Aforizmy Stana Radiča čítal a prítomných rozveselil Rasťo Piško. Otvorenie moderoval riaditeľ festivalu Ján Fakla. Myšlienku „nosov ako najdôležitejších orgánov humoristov a satirikov“ zdôraznila Iveta Radičová. Po nej spomínal na oboch humoristov aj predseda vlády Mikuláš Dzurinda, vedľa ktorého stojí primátor mesta Miroslav Nárožný a autor oboch plastík Kremničan Miroslav Ronai.
Krédo, ktoré symbolicky zahaľovalo nosy Jara Filipa a Stana Radiča pripomínalo, že všetci sme tu len dočasne: „Myslíme (na Vás), teda (ešte) sme...“ Premiérovi Mikulášovi Dzurindovi musel najskôr prestrihnúť pásku od pripútaných nožníc, ktorými odhaľoval plastiky, Roman Vykysalý. Najskôr teda muselo byť prestrihnutie pásky, aby mohlo byť prestrihnutie šnúrky...
Slavnostné odhalenie plastík (pre neprítomnosť pozvanej rodiny Jara Filipa) spoločne vykonali Iveta Radičová a Mikuláš Dzurinda. Balóny s odkazom pre Jara Filipa a Stana Radiča vyleteli do neba. Katarzia.
Nasledovalo pózovanie pre médiá, u všetkých prítomných však zostal silný zážitok. Postrehy novinárov sú uvedené na tejto web-stránke v rubrike 25. ročník (2005) /napísali. Autorom umeleckých diel je Kremničan Miroslav Ronai. Na podnet Romana Vykysalého bola založená ďalšia tradícia – sobotňajšie raňajky členov Akadémie humoru Slovenska u kremnických výtvarníkov.